Havalandırma Klima Kullanım Süreleri

classic Klasik list Liste threaded Çizikli
4 mesajlar Seçenekler
Cevap | Çizikli
Bu gönderiyi diğer görünümünde aç
|

Havalandırma Klima Kullanım Süreleri

mrc9072
Bu konu güncellendi de .
Her aldığınız ürünün bir kullanım süresi olduğu gibi havalandırma ve klima kanallarının da kullanım süreleri vardır. Bu durum çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir hususdur. Çoğu kullanıcılar havalandırma kanallarını yaptırdıktan sonra bir daha değiştirilemeyeceğini düşünüp işletmelerinde ilerleyen dönemlerde havalandırma kanallarını değiştirmemektedir.
 
havalandırma kanallarının işletmelerindeki kullanım amaçlarına göre ve işletmelerin nem ve sıcaklık oranlarına göre değişim süreleri bulunmaktadır. Özellikle galvaniz hava kanalları yukarıda bahsi geçen nem ve sıcaklığa aşırı derecede maruz kalıyor ise ortalama kullanım ömürleri beş yıl ile sınırlıdır. Eğer işletmede nem yada aşırı sıcaklık yok ise bu kullanım süresi % 50 oranında artmaktadır.
 
Asitli ortamlarda bu süre ortalama 1 yıldır. Galvanizli sac metal olması hasebiyle bazı asit türlerine karşı aşırı reaksiyon göstermekte ve çok çabuk deforme olmaktadır.
Cevap | Çizikli
Bu gönderiyi diğer görünümünde aç
|

Havalandırma Konusunda Püf Noktalar

mrc9072
Bu konu güncellendi de .
BORUNUN YANINDAN KABLO GEÇMEMELİ
borusunun yanından herhangi bir elektrik teli ya da televizyon, ADSL bağlantı teli geçirilmemeli.
BORULARIN ÇEVRESİNİ KAPATMAYIN
İçinden havalandırma geçtiği borularının çevresi estetik amaçlı bile olsa kapatılmamalı. Kapatıldığında hava sıkışması ve gaz birikmesi olur. Bu da patlamaya neden olur. Oysa sızıntı bölgeye dağılırsa patlama olmaz.
MUTLAKA MENFEZ TAKILMALI
Hem bacalı hem hermetik havalandırmaların bulunduğu evlerin camlarında havalandırma menfezi olmalı. Menfezin olmadığı ya da üstünün kapatıldığı yerlerde mekana dışarıdan oksijen giremez.
ÇELİK BORU KULLANILMALI
Havalandırma borusu çelik olmalı, çünkü yıpranması zordur ve uzun ömürlüdür.
Cevap | Çizikli
Bu gönderiyi diğer görünümünde aç
|

Havalandırma kanalı tasarımı ve bilgilendirmesi

mrc9072
Bu konu güncellendi de .
Cevap olarak bu gönderi By mrc9072
Havalandırma gerçekten çok önemli bir husuz insan beyninin temiz bir ortamda çalıştığı hatta hava kirlliliğinin arttığı ortamlarda ciddi hastalıklara yol açabiliyor İmesa mekanik olarak havalandırma kanallarının nasıl estetik bi görününmü olmasını ve hangi standartlarda olması gerektiğini açıkladık.

sistemi santralinde dekorize edilerek, kullanılması gerektiği gibi temizlenerek şekillendirilen ve uygun şartlara getirilen havanın kullanım yerlerine ulaştırılmasını ve kullanım yerlerinde kirlenen havanın da ortamdan atılmasını sağlayan hava kanalları, taşıdıkları kirli ve ya temiz havanın hızına ve basıncına göre sınıflandırılırlar.Kanallar, hava hızına göre, düşük hızlı ve yüksek hızlı olarak sınıflandırılırlar.Düşük hızlı hava kanallarında hava hızı konfor tesisatında 10 m/s’yi geçmezken, endüstri tesislerinde hız 12-15m/s civarında olabilir.Yüksek hızlı kanallar ise, bu sınırların üzerindeki hızlarda hava taşıyan kanallardır.Hava basıncına göre kanallar, alçak,orta ve yüksek basınçlı olarak sınıflandırılırlar.Burada bahse konu olan basınç, sistemin toplam fan basıncı olup, havalandırma cihazlarının içinde oluşan kayıpları, kanal kayıplarını ve menfez kayıplarını da içermektedir.Kanal sistemindeki mevcut basınç değerleri;

100 mmSS’na geçmeyecek şekilde ise,alçak basınçlı

175 mmSS’na geçmeyecek mşekilde ise, orta basınçlı

300 mmSS’na kadar ise yüksek basınçlı olarak adlandırılırlar.

Klima ve havalandırma sistemlerinde altı farklı kullanım amaçlı kanal mevcut olup, bunlar; taze hava giriş kanalı, dağıtım kanalları, toplama kanalları, dönüş havası kanalları, atık hava kanalı ve mutfak hava atma kanallarıdır.Kanalların seçimi yapılırken; iç yüzeylerinin pürüzsüz olmasına toz yutan kısımlarının olmamasına, korozyona karşı dayanıklı olmasına, taşıması kolay ve hafif olmasına, hava sızdırmaz olmasına, ısıya karşı dayanıklı olmasına, ucuz olmasına ve montajının kolay olmasına dikkat edilmelidir.

 
Cevap | Çizikli
Bu gönderiyi diğer görünümünde aç
|

Re: Havalandırma Klima Kullanım Süreleri

9köy
Admin
Bu konu güncellendi de .
Cevap olarak bu gönderi By mrc9072
mrc9072 yazdı
Her aldığınız ürünün bir kullanım süresi olduğu gibi  ve klima kanallarının da kullanım süreleri vardır. Bu durum çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir hususdur. Çoğu kullanıcılar havalandırma kanallarını yaptırdıktan sonra bir daha değiştirilemeyeceğini düşünüp işletmelerinde ilerleyen dönemlerde havalandırma kanallarını değiştirmemektedir.
 
kanallarının işletmelerindeki kullanım amaçlarına göre ve işletmelerin nem ve sıcaklık oranlarına göre değişim süreleri bulunmaktadır. Özellikle galvaniz hava kanalları yukarıda bahsi geçen nem ve sıcaklığa aşırı derecede maruz kalıyor ise ortalama kullanım ömürleri beş yıl ile sınırlıdır. Eğer işletmede nem yada aşırı sıcaklık yok ise bu kullanım süresi % 50 oranında artmaktadır.
 
Asitli ortamlarda bu süre ortalama 1 yıldır. Galvanizli sac metal olması hasebiyle bazı asit türlerine karşı aşırı reaksiyon göstermekte ve çok çabuk deforme olmaktadır.
ne 5 yılı 10 yılı sn hocam.. çoğuda maaliyeti düşürmek için galvaniz zaten. esasınd abunları insanın içinde sürünmesi kadar değilde yürüye bileceği genişliklerde yapsalar verim hesalarıylada en azında 6 ayda bir temizlense ne iyi olur.
Lütfen bana tavsiye sorularınızı özelden değil forumdan sorunuz. Tüm forumdaşlar faydalansın.

Özelden sorular cevaplanmayacaktır. Ayrıca, Kuralları okumadan foruma mesaj yazmayalım.

Daha çabuk cevap için alttaki forumları ziyaret ediniz.

http://klimatavsiyeforumu.10tl.net/

http://klimaforumu.10tl.net/